Wrocławski Teatr Lalek dzieckiem podszyty (DOMAGALAsieBOSKIEJ cz. IX)

25396077_1639950946062711_8926326568277050942_n

zdj. Anna Kaczmarz

Umiera matka, zostaje dziecko. Mały chłopiec, Tadeusz. Ukryty w szafie, próbuje nam opowiedzieć dalsze losy swojej mamy. Raz lepiej, raz gorzej, ale jedno jest pewne – całość wypada przejmująco. Dzieje się tak dlatego, że inteligentny i dowcipny tekst Marii Wojtyszko, iskrzący się od bardzo dobrych dialogów i znakomitych point, zderza się z żałobą i traumą odejścia. Oczywiście swoje trzy grosze dokładają świetni aktorzy i reżyser spektaklu, Jakub Krofta, dobrze rozumiejący ciężar tematu, z jakim się mierzą. Zmagać się – to jedno, ale wyjść z walki obronną ręką to drugie. W tym przypadku jednak wygrana Teatru Lalek z Wrocławia wydaje się bezsprzeczna. Krofta potrafi doskonale odmierzyć proporcje między swoją narracją a tekstem, żałobą a humorem, prawdą a przesadą. Świetny jest też wątek „rozprawy” z pewnym typem teatru lalkowego, opartego na dyskursie „Kaczusi” z „Liskiem” – dwóch mizdrzących się bez powodu do publiczności kukiełek.

Mnie najbardziej urzekł dowcip o synach, którzy nie dzwonią do swoich mam, zarówno tych diabelskich, jak i  boskich. Poczułem wtedy, że i ja byłem kiedyś synem, co z kolei pozwoliło mi ostatecznie zidentyfikować się z małym Tadeuszem. W jednej chwili zrozumiałem, że też chciałbym, żeby moja mama jeszcze kiedyś do mnie zadzwoniła. Na pewno powiedziałbym jej co innego, niż mały Tadeusz, ale to już temat na inny tekst.

Jadąc do Ludowego, wybierałem się na spektakl dla dzieci. Okazało się, że albo to nie jest spektakl tylko dla dzieci, albo po prostu zostałem przez artystów potraktowany jak dziecko i jeszcze raz zabrany w mój własny, dziecięcy świat. Obie wersje świadczą o artystach jak najlepiej. „Piekło – niebo” powtarza mi bowiem w symboliczny sposób jedno z najpiękniejszych „maminych” zdań: „nawet gdy będziesz miał siedemdziesiąt lat, dla mnie zawsze będziesz dzieckiem”. A któż z nas nie lubi się czasem poczuć jak dziecko?